Dikkatinize sunacağım sosyo-kültürel unsurların malzemelerini derlemek için alan araştırmalarıma 1996-1997 yıllarında Kazakistan`ın güney bölgeleri ile ve Sır Derya (Seyhun) boylarını esas alarak başladım. Sonra Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan`da araştırmalar yaparak Ağustos 1997`de Gürcistan üzerinden Türkiye`ye dönüş yaptım. Derlediğim bu malzemeleri Türkiye`dekiler ile karşılaştırmak için Kars, Iğdır/ Melekli Beldesi, Doğubeyazıt ve Van`da araştırmalar yaparak İstanbul`a döndüm.

Daha sonra, Tekirdağ`ın merkez köylerinden Kızılkılavuz`da, Edirne merkezinde, Çanakkale merkezi, Yenice ile Ayvacık ilçeleri ile köylerinde, Balıkesir`in Edremit, Şavaştepe, Sındırgı ilçeleri ile Bergama`da, Isparta, Antalya, Alanya, Gazipaşa, İçel, Kadirli`nin Yusuf İzzetin köyü ile kilimleri dünyaca tanınan Karatepe bölgesinde ve Adana Etnografya müzesinde, Kayseri, Sivas, Tokat, Amasya, Gaziantep, Şanlıurfa, Karakeçi, Siverek, Kanlıavşar, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Nusaybin, Şırnak, Siirt, Bitlis, Ahlat ve Hakkari`de olmak üzere -bazı illerde birkaç defa- araştırmalar yaptım.

1999-2001 yıllarında Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan`da bazı bölgelerde tekrar alan çalışmaları yaparak elde ettiğim bilgileri öncekilerle mukayese etme imkânım oldu. Ayrıca Eylül 2001`de Altaylar (Novokuznes, Novosibir, Abakan, Minusinsk, Sayanogras, Uybat, Kızıl)`da alan çalışmaları yapma imkânım oldu. Ağustos 2004`de Ukrayna ve Eylül 2005`de de İran`da aynı konu hakkında araştırmalar yaptım.

Türkiye`de, 2002`den beri damgalar ile bağlı etnografik eserler üzerine saha çalışmalarımı sürdürmekteyim. Araştırma süreci içinde çeşitli ülkelerde (2004 Ağustos`unda Ukrayna, 2005 Eylül`ünde İran, 2007 Mayıs`ında Kazakistan, 2008 Mayıs`ında Türkmenistan, 2008 Ocak`ında Romanya ve Moldova, 2008 Mayıs`ında Kosova) ve kadim Türk coğrafyası üzerinde yine damgalar ile bağlı bir sıra saha araştırmaları yaptım. Türkiye`de, damgalar ile alakalı en son saha çalışmasını 2008 Kasım`ında gerçekleştirdim*.

*Moldova, Romanya ve Kosova`da yapmış olduğum saha araştırmalarının masrafları UKİD tarafından karşılanmıştır. Diğer saha araştırmalarını ise kimseden bir yardım almadan kendi imkânlarımla gerçekleştirdim.